Детально про утеплення будинку

Напередодні опалювального сезону 2014-2015 рр., коли вимушена економія природного газу може призвести до зниження середньої температури в приміщеннях, актуальною темою стає утеплення (або теплоізіляція) будинків — і багатоповерхових, і приватних. Такі превентивні заходи допоможуть не тільки зберегти тепло взимку, але і знизити нагрівання приміщення влітку.
Будинок із частковим утепленням
Фото: BAU.ua
«Клаптикове» утеплення може мати негативні наслідки для будинку в цілому.

Комплексне утеплення будинку включає в себе:

Зупинимося детально на утепленні фасадів. Найпоширенішим і доступним за ціною є метод скріпленої ізоляції (чи скріпленого фасаду). Це утеплення зовнішніх стін будівлі зі застосуванням як утеплювач найчастіше пінопласту або мінеральної вати, із фінальним оштукатурюванням і фарбуванням поверхні.

Для якісного утеплення важливо дотримати простий принцип: житло має бути утеплено по всьому периметру. У випадку з багатоповерховим будинком краще, щоб роботи з утеплення фасаду проводилися для всього будинку, про це можна домовитися з сусідами через ОСББ, ЖЕК. Переваг тут декілька:

  • 1. Дешевше зробити теплоізоляцію оптом (більшість компаній дає суттєві знижки на утеплення великих площ).
  • 2. Квартира буде утеплена гарантовано, оскільки локальна теплоізоляція фасаду в багатоповерховому будинку — це половинчасте рішення з великою кількістю додаткових складнощів, які здорожують реалізацію. Справа в тому, що при утепленні однієї-двох квартир у багатоквартирному будинку по краях утеплення утворюються містки холоду, за якими з високою ймовірністю всередині приміщення може виникнути грибок, особливо в панельних будинках. Крім того, необхідно додатково встановлювати козирки та гідроізолювати часткове утеплення.

Після того, як рішення про утеплення стін будинку прийнято, важливо врахувати ще один момент. Монтажники далеко не завжди в точності дотримуються всіх правил і норм установки. Помилки при монтажі в подальшому можуть порушити пожежобезпечність фасаду або привести до проникнення холодного повітря між утеплювачем і стіною, що істотно знизить теплоізоляційні якості стін. Щоб уникнути подібних ситуацій, у процесі монтажу необхідно керуватися технологіями установки, розробленими передовими брендами. Нижче наводиться технологія установки утеплення фасадів згідно з рекомендаціями ТМ Baumit і ТМ Ceresit.

Технологія утеплення фасаду пінопластом/мінераловатними плитами складається з наступних етапів:

  • 1. Підготовка стін. Демонтаж старої штукатурки, зачищення від побілки, нанесення грунтовки (при необхідності — у два шари).
  • 2. Приклеювання пінопласту. Клей наноситься на плити по периметру і центру так, щоб між пінопластом і стіною не виникав протяг (що буде охолоджувати стіну і створювати тягу при пожежі, якщо клей нанести традиційним способом — точково). Плити пінопласту клеяться в шаховому порядку.
Нанесення клею на теплоізоляційну плиту з пінопласту
Фото: Baumit
Рекомендації Baumit: ширина нанесення клею по периметру 5 см. Площа приклеювання не менше 40% від площі плити.

Для приклеювання мінераловатних плит використовується тільки суцільний тип приклеювання (згідно розділів 4.2.3, 12.3.4 ДСТУ Б В.2.6-36:2008 «Конструкції будинків і споруд. Конструкції зовнішніх стін із фасадною теплоізоляцією та опорядженням штукатурками. Загальні технічні умови»).

Нанесення клею на мінераловатну плиту
Фото: Baumit
Рекомендації Baumit: клей наноситься по всій поверхні плити. Перед цим провести втирання суміші у волокна.
  • 3. Механічне кріплення пластмасовими дюбелями після висихання клею. Кількість і розміщення дюбелів залежить від вітрового тиску (приймається згідно ДБН В.1.2-2:2006 «Система забезпечення надійності та безпеки будівельних об’єктів. Навантаження і впливи. Норми проектування») і висоти будівлі. У крайовій зоні кожна панель кріпиться 8-ю дюбелями, на решті поверхні — 6-ю.

Мінімальна глибина отворів, висвердлюємих у конструкціях, повинна бути:

  • у стінах з бетону — 50 мм;
  • у стінах із цегли — 90 мм;
  • у стінах із пористих блоків — 110 мм.
  • 4. Армування. Всі кути віконних і дверних прорізів повинні бути укріплені спеціальною сіткою (що захищає від розтріскування).
Армування укосів склосіткою
Фото: Baumit
Рекомендації Baumit з армування укосів: віконні та дверні прорізи необхідно додатково армувати склосіткою, що дозволяє уникнути косих тріщин.
Армування внутрішніх укосів склосіткою
Фото: Baumit
Рекомендації Baumit щодо посилення внутрішніх укосів:
1 — склосітка, яка кріпиться діагонально до кутів зовнішніх прорізів (під кутом 45°) розміром мінімум 200х350 мм;
2 — склосітка, яка кріпиться на кути прорізів;
3 — склосітка, яка кріпитися внакладку на кути прорізів.

На стінах першого поверху на висоту до 2 м рекомендується встановити два шари армуючої сітки, щоб захистити фасад від механічних пошкоджень.

Кути будівлі і укоси дверних і віконних прорізів рекомендується посилити кутовим захисним профілем.

Потім на всю поверхню фасаду рівним шаром наноситься розчинна суміш, склосітка прикладається і вдавлюється в свіжий розчин, далі наноситься другий шар суміші.

До наступного етапу можна буде приступити не раніше ніж через 5 днів.

  • 5. Перед нанесенням декоративної штукатурки, отримана основа покривається шаром грунтовки.
  • Що стосується принципових відмінностей у властивостях пінопласту і мінеральної вати, то остання забезпечує кращу шумоізоляцію, що актуально для будинків, розташованих поблизу доріг з інтенсивним рухом автотранспорту. Також мінеральна вата — негорючий матеріал, тому при утепленні висотних будівель пінопластом обов'язково необхідно влаштування протипожежних поясів з мінераловатних плит. Пінопласт ж володіє кращими теплоізоляційними властивостями в умовах експлуатації при тій же товщині шару.

    Ціна за 1 м2 утеплення фасаду методом скріпленої ізоляції залежить від ряду факторів:

    • 1. Тип застосовуваного утеплювача (утеплення мінеральною ватою обійдеться на 30-50% дорожче, ніж пінопластом).
    • 2. Товщина листа утеплювача.
    • 3. Торгова марка (бренд, якість) застосовуваного утеплювача.
    • 4. Обсяги робіт (при утепленні великих площ ціна може бути знижена).

    Орієнтовна вартість утеплення 1 м2 фасаду (з урахуванням монтажу) при товщині ізоляційного матеріалу 10-15 см становить:

    • 1. При використанні пінопласту: від 250 до 370 грн/м2;
    • 2. При використанні мінеральної вати: від 300 до 400 грн/м2.

    До речі, для дійсно ефективного утеплення фасаду краще використовувати плити пінопласту або мінвати товщиною від 15 см — різниця в ціні фасаду з п'ятисантиметровою плитою (з урахуванням монтажу) буде незначною, а от ефект від утеплення — відрізнятиметься в рази.

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через BAU.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.

Нове та найкраще

А
Здравствуйте! Рекомендую дополнительно ко всем вышеперечисленным мероприятиям произвести промывку-очистку системы отопления здания, радиаторов, теплотрасс, котельного оборудования. Это значительно ( в некоторых случаях до 100%) сокращает теплопотери, полностью восстанавливает работоспособность системы отопления, увеличивает теплоотдачу , альтернатива капитальному и текущему ремонтам, увеличивает срок службы на 8-12 лет... И в результате дает экономию, как минимум, 25-35 %. Промывка производится без отключения системы отопления, без эвакуации людей, в любое день недели, любое время суток. Стоимость промывки гораздо ниже затрат в перечисленных выше мероприятиях, а эффект превосходит ожидания... Параллельно с очисткой выполняются необходимые ремонтно-восстановительные работы по замене труб, запорной арматуры, радиаторов.
1 лист. 2014 р., 19:03
ВідповістиПоскаржитися на СПАМ
BAU.ua - Будівництво та Архітектура України
Михаил, спасибо за предложение. Принимается.
Еще есть много очень хороших изоляционных материалов о которых ничего не упомянули.
Пеностекло отличный материал по всем параметрам кроме двух — цена и количества предложения на рынке. 4-х кратная разница в стоимости на листовой материал к сожалению уменьшает интерес к продукту. При этом крошка пеностекла вполне конкурентноспособна, но ограничена в применении.
13 серп. 2014 р., 16:27
ВідповістиПоскаржитися на СПАМ
М
А почему не слова не написали про утеплитель из вспененного стекла! Который по теплоизоляционным качествам не уступает пенопласту + не горюч
13 серп. 2014 р., 15:33
ВідповістиПоскаржитися на СПАМ