Китайський ринок сталі вступає в смугу нестабільності

BAU.ua 26 серпня 2010 р. о 16:11

З середини липня на китайському внутрішньому ринку сталі відбувався безперервний ріст цін. За п`ять тижнів вартість комерційних гарячекатаних рулонів у великих містах східних провінцій збільшилася, приблизно, на $ 60 за т, перевищивши позначку 4250 юанів ($ 626) за т з металобази. Одночасно китайські компанії піднімали експортні котирування, довівши до середини серпня ціни на гарячий прокат з мікродобавки бору до $ 620-630 за т FOB, а на товстолистової сталі - до $ 630-650 за т FOB.
Проте з початком другої половини місяця ціни пішли на зниження. Як на внутрішньому ринку, так і при експорті ті ж гарячекатані рулони подешевшали на $ 20-30 за т. Вартість китайської продукції при поставках у Корею, Індію і країни Південно-Східної Азії в останні дні скоротилася до близько $ 600 за т FOB. В цілому, ринок перебуває в нестійкій ситуації: на думку аналітиків, у вересні одно вірогідні як підвищення, так і зниження цін на плоский прокат.
Аргументи на користь продовження зростання полягають, в основному, в тому, що восени в Китаї, як і в інших країнах, очікується збільшення ділової активності, що має сприяти розширенню реального попиту. Крім того, на підйомі цін наполягають виробники. Baosteel, лідер китайської металургійної галузі, залишила відпускні ціни на гарячекатані рулони в вересні на колишньому рівні, але зменшила знижку для дистрибюторів на 150 юанів ($ 22) за т. Інші великі компанії - Angang, Shougang, Hebei Steel, Wuhan Steel - оголосили про підвищення на 100-300 юанів за т.
Як відзначають фахівці, китайські металурги просто змушені рухати ціни нагору через подорожчання сировини. За останні два місяці вартість залізної руди в країні зросла більш ніж на 20%. Середній рівень собівартості для комерційних гарячекатаних рулонів оцінюється експертами з національної сталеливарної асоціації CISA, приблизно, в 4200 юанів за т, так що при нинішніх ринкових цінах виробники майже не отримують прибутку.
Однак значний вплив на ринок будуть мати найближчим часом і негативні фактори. Перш за все, не дуже сприятливими для металургів виглядають макроекономічні прогнози. Темпи зростання ВВП і промислового виробництва в країні сповільнюються, хоча і залишаються рекордно високими за світовими мірками. Уряд і керівництво Народного банку Китаю останнім часом неодноразово заявляли про можливість подальшої жорсткості фінансової політики - підвищення кредитних ставок, збільшення нормативів резервування, загальному обмеження обсягів кредитування реального сектору. Чи не нормалізована ситуація на ринку нерухомості, де в останні кілька місяців влада послідовно `закручували гайки`, запобігаючи появі нових спекулятивних бульбашок.
Взагалі, за оцінками ряду фахівців, спекулятивний фактор відігравав помітну роль у піднесенні цін на китайському ринку в липні і першій половині серпня. Багато трейдерів скуповували прокат у розрахунку на зростання у вересні. На думку CISA, діяльність спекулянтів сприяла і подорожчання залізної руди. Тим часом, реальний попит на сталеву продукцію в Китаї поки залишається відносно стабільним, ознак його збільшення не спостерігається.
У червні-липні китайські компанії скорочували обсяг виплавки сталі. За даними CISA, в третій декаді липня цей показник становив близько 1,64 млн. т на день. Але підвищення цін сприяло поверненню в дію зупинених потужностей, і в першій декаді серпня в країні, в середньому, виплавлялося вже майже по 1,72 млн. т сталі на день. За підсумками всього місяця цей рівень може піднятися ще вище, так що китайський ринок знову знаходиться під загрозою перевиробництва.
У липні китайські металургійні компанії працювали, в основному, на внутрішній ринок. Обсяг експорту гарячекатаних рулонів скоротився у тому місяці до 1,38 млн. т у порівнянні з майже 1,8 млн. т у червні. За оцінками експертів, у серпні зовнішні поставки знову скоротяться. Частково це викликано несприятливою кон`юнктурою експортної у Східній Азії, частково - діючим з 15 липня постановою про скасування повернення ПДВ експортерам гарячого прокату. Правда, під це положення не підпадають поставки продукції, мікролегірованной бором, експортери якої як і раніше користуються пільгами, проте її випускають далеко не всі заводи.
Тим не менш, у вересні китайські компанії можуть знову розширити обсяг поставок сталевої продукції за кордон, особливо, якщо на внутрішньому ринку знову почнеться спад, викликаний надмірним виробництвом. При цьому, стабільність китайського ринку буде залежати, перш за все, від стану національної економіки. Якщо внутрішній попит буде швидко розширюватися, як, наприклад, у першому кварталі поточного року, то ринок тимчасово `закриє очі` на надлишок пропозиції і накопичення складських запасів. У той же час, слабість Китаю негайно відчують його найближчі сусіди.

Віктор Тарнавський
http://www.rusmet.ru/

Останні новини розділу