Подорожчання будівельних матеріалів та енергоносіїв, а так само діючі будівельні норми і правила не дозволяють здешевити будівництво і зробити доступними квадратні метри. Від чого ще залежить ціна квадратного метра і що заважає забудовникам знизити її вартість дізнавався кореспондент BIZ.liga.net.
`На ціну квадратного метра передусім впливають будівельні матеріали та їх вартість. Ця тема найбільш актуальна останнім часом - нещодавно відбулося різке підвищення цін на базові будматеріали (цегла, цемент, бетон, метал), без яких неможливо взагалі нічого збудувати. У зв`язку з цим Антимонопольному комітету необхідно серйозно розбиратися в цьому питанні, тому що таке подорожчання носить реальні ознаки картельної змови `. - Розповів директор ТОВ `Макрокап Девелопмент Україна` (МКДУ), перший заступник голови Ради Асоціації `Регіональне будівництво` Дмитро Кутовий.
Зрозуміло, що подорожчали енергоносії. Але говорити про те, що будівельники повинні здешевити і при цьому піднімати ціни на будматеріали - це обурливо і безрозсудно з точки зору розвитку внутрішнього ринку.
Також, за словами експерта, на вартість будівництва впливає не відрегульований повністю порядок передачі інженерних мереж з балансу на баланс. Особливо це стосується `Обленерго` - передача мереж триває часом роками через відсутність осудної механізму. Справа в тому, що забудовники нерідко продовжують нести витрати по утриманню, фактично з оплати тарифу `Обленерго` вже тоді, коли фактичними користувачами електроенергії є жителі. Тому що поки триває довгий процес передачі мережі на баланс `Обленерго`, немає можливості підписання прямих договорів між цією організацією та мешканцями будинку.
Оскільки це дуже поширена ситуація, а тарифи на електроенергію для населення і організації різні, ось ця дельта плюс час, люди, сили, кошти, які витрачаються на вирішення даних проблем, це все необхідно закладати в ціну як ризиків, оскільки інших джерел для цього просто немає. Цей фактор не глобально впливає на ціну, але погіршує умови ведення бізнесу.
На собівартості будівництва відбивається і вартість оренди землі, а також невикористання механізмів того ж суперфіцію, який в кризу допоміг би знизити вартість землі для забудовників.
У свою чергу керуючий ТДВ `Житлобуд-2`, заступник голови Ради Асоціації `Регіональне будівництво` Олександр Конюхов додав, що на собівартість будівництва житла відчутно впливають будівельні норми (ДБН - Державні Будівельні норми), що діють в Україні.
`Один із сумних прикладів - вимога забезпечити паркувальним місцем кожну квартиру в новобудовах, що особливо недоречно при будівництві доступного житла. З приводу цієї проблеми наша Асоціація неодноразово зверталася до Кабінету міністрів, у профільне міністерство, але поки безрезультатно`, - розповів експерт.
Також потребують перегляду існуючі норми щодо примусового забезпечення новобудов єдиними сміттєпроводами, оскільки тягнуть непотрібні витрати і суперечать загальносвітовим тенденціям організації роздільного збору сміття з метою його подальшої переробки та екологічної утилізації.
Норма, яка обмежує мінімальну площу квартир, знижує їх привабливість і збільшує вартість. А норма по освітленості та інсоляції квартир не використовується ніде в світі, тільки у нас. Кожна з цих норм знижує ефективність освоєння будівельного майданчика і збільшує пов`язані з цим витрати. Такі документи гальмують розвиток будівельного комплексу.
За його словами, знизити собівартість житла можна шляхом скасування відрахувань на соціально-економічний розвиток населених пунктів, приведення технічних умов у відповідність до законодавства. Як відомо, відповідно до Закону України `Про планування і забудову територій`, інженерні мережі замовника приєднуються до магістральних мереж на території будмайданчика.
`Звичайно ж, ми розуміємо, що комунальні служби далеко не завжди мають можливість своєчасно підводити до будинків, що будуються комунікації, з урахуванням планів забудовників. Тому ми своїми силами будуємо інженерні мережі і за межами будівельних майданчиків, тим більше, що Закон передбачає зменшення пайового внеску забудовника на розвиток інфраструктури міста пропорційно понесених витрат на будівництво мереж за межами стройучастка. Але, на жаль, ці положення Закону практично не працюють `, - говорить А. Конюхов.
У реальному житті будівельники досі будівельники витрачають гроші будівництво цих інженерних мереж, не маючи можливості їх компенсувати. Ці витрати складають у кращому випадку 5%, а в гіршому і 20% від вартості об`єкта і серйозно впливають на вартість будівництва.
Експерти вважають, що в деякій мірі на зниження вартості житла позначиться скасування ПДВ та спрощення дозвільних процедур. Але глобально розвиток українського ринку нерухомості, у тому числі і житлової, залежить від збільшення купівельної спроможності населення і появи доступної іпотеки.
http://biz.liga.net/