В Україні розроблено законопроект, який має забезпечити зміни системного характеру у будівельній галузі — ЗП 6540 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні». Цей законопроект, на думку експертів, які виступили на
Україна перемістилася в компоненті «Отримання дозволів на будівництво» рейтингу Doing Business зі 140 на 35 місце завдяки зменшенню розміру пайової участі в інфраструктурі міста Києва з 10 до 2% та зменшення вартості послуг технічного нагляду в будівництві. За підрахунками експертів Світового банку, один пункт в загальному рейтингу Doing Business дає можливість залучити в країну до $600 млн інвестицій.
За словами Лева Парцхаладзе, у Києві цього року було знижено пайовий внесок на розвиток інфраструктури з 10% до 2% та зменшено ринкову вартість послуг з технагляду в будівництві з 5% до 1,8%.
«Щоб покращити цьогорічний результат, необхідно повністю скасувати пайову участь в розвитку інфраструктури населеного пункту, яку називають «легалізованим хабарем» забудовників. Міністерство регіонального розвитку проводило аналіз: жодна гривня зі сплаченої пайової участі не була витрачена на будівництво садочків, шкіл, лікарень чи підключення новобудов до інфраструктури. Кабмін спільно з BRDO розробив законопроект №6540, куди включено скасування пайової участі. Проект закону зареєстровано у Верховній Раді, і ми дуже сподіваємося на підтримку депутатів», — підсумував заммінінстра.
Лев Парцхаладце нагадав, що у 2017 році у будівельній галузі було спрощено низку процедур та створено умови для покращення якості виконання будівельних робіт.
Олена Шуляк, керівник сектору «Будівництво» Офісу ефективного регулювання BRDO: «За даними Світового Банку, з 1 червня 2016 року по 1 червня 2017 року 119 країн світу провели 264 реформи задля того, щоб покращити позиції у рейтингу Doing Business. Однак мали місце і випадки, коли країни проводили ситуативні заходи саме з метою покращення позицій у рейтингу, хоча у перспективі ці заходи не мали позитивного результату. Наприклад, Македонія, яка максимально спростила умови лише для будівництва складів, щоб покращити позиції відповідно до вимог DB.
На думку експерта, Україні потрібні дії системного характеру і наразі вже розроблено ЗП 6540 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні», який у разі прийняття має забезпечити системні зміни у будівельній галузі та вплине на діяльність усього приватного сектору.
Читайте також: Мінрегіон планує створити єдиний Містобудівний кодекс
31 жовтня 2017 року Світовий банк опублікував новий рейтинг легкості ведення бізнесу — Doing